Google Kullanma Kılavuzu

Google’da arama yapmayan internet kullanıcısı neredeyse yok gibidir.

Aradığınız konu hizmet veya ürün ne ise saniye içinde karşınızda.

1 kelime veya sözcük yazarak sadece butonlara basarak aradığınız şey ile ilgili görsel, video, harita, haber ve kitap gibi aramanızı derinleştirebilirsiniz.

Yaptığınız arama neticesinde google sizlere yukarıda saydığım seçeneklerşn bir bütününü sunar, fakat siz aramanızı yukarıda saydığımız konukarda derinleştirebilirsiniz.

Ayrıca daha önce aradıpınız bir kelime ile ilgili yeni sonuçlar arayabilir, veya en son indekslenen sayfaları bulmak isteyebilirsiniz.

Bunun için araçlar bölümünden aramanızı belli tarihler arasında veya son 1 saat veya 1 gün gibi sonuçlarda isteyebilirsiniz.

Ayrıca aradıpınız şeyin istediğiniz dilde arama yapma seçeneğini işaretleyerek çeşitli dillerde arama yapabilirsiniz.

[ ] köşeli parantez içine istediğiniz kelime veya sözcüğü yazarak aradaığınız şey ile alakalı en kısa sonuçları edinmek isteyebilirsiniz.

Mesela [my kalite] gibi.

Arama kodlarından basıları şöyledir. (intitle, allintitle, inurl, allinurl, filetype, intext, allintext, site, link, inanchor, daterange, cache, info, related, phonebook, rphonebook, bphonebook, author, group, insubject, stocks, define) Bu şekilde arama yapmak için ne anlama geldiğini ve tam olarak ne aradığınızı bilmeniz gerekir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *